Erzincan Valiliğinden solmaya başladığı kanıt edilen “Atatürk portresi” ile ilişik izah Açıklaması

Erzincan Valiliği, basındaki “Rahip Dağları’nda sergilenen Atatürk portresinin solmaya başladığı” iddialarıyla ait izah yaptı.

Valilikten yapılan açıklamada, 1982 yılında kentte vatani görevini yapmakta olan ressam Mustafa Aydemir ve 3 bin gönüllü çeri yoluyla Mustafa Kemal Atatürk’ün portresinin Rahip Dağı’na yapıldığı hatırlatıldı.

Portrenin kentin sembollerinden biri haline geldiği dökme açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bu cesim eserin bildirme güzelce şekilde korunması ve geleceğe taşınması amacıyla muktezi tamlık tedbirler alınmakta ve çalışmalar yapılmaktadır. Bu şanlı eseri şehrimize kazandıran Mustafa Aydemir 2017 yılında ilimize çağırma edilmiş olup, önerileri doğrultusunda Atatürk portresi üzerinde kapsamlı onarım ve boyama çalışması yapılmıştır. İl Özel İdaresince seçkin sene mukannen periyotlarla portre üzerinde ve çevresinde ayıklama çalışmaları yapılmaktadır. 2020 yılında yapılan maden arıtma çalışmalarının yanında portrenin solan kısımlarında boyama çalışması üstelik yapılmıştır.”

Açıklamada, serencam adına İl Hususi İdaresince 20 Ağustos 2022’de başlatılan ve 27 Ağustos 2022’bile tamamlanan çalışmayla portre üzerinde bulunan otların temizlendiği belirtilerek, “Yapılan temizlemenin arkası sıra 3200 kilogram beyaz zehir boya ve 3800 kilo yağız boya kullanılarak boyama işlemi de yapılmıştır.” ifadesi kullanıldı.

Share: