Bursa’dan geldi Muş’un zehir köyünde öğrencileri için soba yakmayı öğrendi

Bursa’dan geldi Muş’un yara köyünde öğrencileri üzere soba yakmayı öğrendi

Eğitim meleği Emine sarıklı, köy okulu öğrencilerinin gönlüne dokunuyor

MUŞ Muş’un Aligedik Köyü İlkokulunda 2 yıldır görev işleyen sınıf öğretmeni Emine Tunalı, çocukları bildirme ongun şekilde geleceğe hazırlamak için birlik zorluklara ahşa geriyor.

2020 yılında Muş’a atanan Bursalı öğretmen Emine Tunalı, merkeze 50 kilometre uzaklıktaki Aligedik köyünde 2 yıldır görev yapıyor. Idraksiz çocukların geleceği için tüm zorluklara göğüs geren terbiye meleği Emine öğretmen, günün geçmiş ışıklarıyla servis aracına binerek köyün yolunu tutuyor. Arızalı yolda yapılan yolculuğun peşi sıra dağ köyüne ulaşan fedakar hoca, rastgele sabah kere yorgunluğunu kendisini muntazır öğrencilere sarılarak atıyor. 2 derslikli okulu teshin etmek için ilk odun afet, sonradan dahi sobayı yakan Emine hoca, hem yürekleri ısıtıyor hem birlikte anlattıklarıyla çocukları geleceğe hazırlıyor. Solunum aralarında çocuklarla oyun oynamayı de ihmal etmeyen terbiye meleği Emine sarıklı, çocukların gönlüne taht kuruyor.

“Öğrencilerim beni koşarak karşılıyor”

Aligedik Köyü İlkokulunda ikinci yılı olduğunu ve geçen yılı köydeki lojmanda kalarak geçirdiğini anlatan Emine Tunalı, bu sene ise merkezden geliş gidiş yaptığını söyledi. Temas periyot günün ilk ışıklarıyla yola çıktığını ve kilometrelerce posta intaç ettiğini kaydeden Tunalı, “Dağları aşarak buraya varıyoruz. Öğrencilerim üzere gelişigüzel şeyin değeceğini düşünüyorum. Okula geldiğimde öğrencilerim beni koşarak karşılıyor. Öğrencilerimi görüyor görünmek, onlara kavuşabilecek kalkışmak beni bahtiyar ediyor. Okula geldiğimde odun kırıyorum, kömür dolduruyorum, sobamı yakıp sınıfımı ders işlemeye hazırlıyorum” dedi.

“Buradaki sunma iri destekçilerim öğrencilerim”

Karye okulunda öğretmenlik yapmayı çok istediğini rapor fail Tunalı, “Karye çocuklarını haddinden fazla seviyorum. Buraya geldiğimde zorluklarla karşılaşacağımı biliyordum, amma çocukların bana bu büyüklüğünde bindi olacaklarını durum etmemiştim. İlk geldiğim antlaşma soba yakmasını bilmiyordum, öğrencilerim bana apotr oldu. Onlar benim buradaki yer iri destekçilerim” ifadelerini kullandı.

“Amacım öğrencilerimin gönlüne yok olmak, güzelce bir iz sahibi olmalarını çıkarmak”

Öğrencilerine haddinden fazla ayar verdiğini ve gönüllerine dokunarak güzel meslek sahibi olmaları amacıyla ceht harcama ettiğini vurgulayan Tunalı, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Onlar olmasaydı bu kadar güçlü kalabilir miydim bilmiyorum. Rastgele konuda genişlik iri destekçilerim öğrencilerim oldu. İlk soba deneyimimde çok zorlanmıştım, yakamamıştım. O antlaşma 3 öğretmendik ve üçümüz birlikte soba yakmayı bilmiyorduk. İlk zamanlar soba yakmak 2 saatimi alıyordu, ama bu sorunu öğrencilerimle aştım.”

“Okul dinlence olduğu ahit öğretmenimi haddinden fazla özlüyorum”

8 yaşındaki 2. sınıf öğrencisi Züleyha Çelik ise öğretmenini haddinden fazla sevdiği belirterek, “Okulun on paralık dinlence olmasını istemiyorum. Dinlence olduğu ant öğretmenimi çok özlüyorum. Büyüyünce sarıklı başlamak istiyorum” diye konuştu.

Share: