Batmanlı çoluk çocuk eskrimde milli sporcu koyulmak için çalışıyor

Batman’a 3 sene önce kılıç oyunu antrenörünün atanmasıyla bu spor dalıyla tanışan öğrencilerin hedefi milli sportmen olabilmek.

Batman’a 2019’de Gençlik ve Spor Bakanlığı eliyle ilk kez eskrim antrenörü adına Alperen Barto atandı.

Okulları gezerek eskrime yatkın ve beceriksiz öğrencilerden benzeri mızıka oluşturan Barto, salgın sürecinden bilahare çalışmalarını yoğunlaştırdı.

Antrenör Barto sebebiyle 30 dinç lisans aldı. Haftanın 4 günü Batman Çok Amaçlı Spor Salonunda antrenmanlarını sürdüren öğrenciler, eskrimde kendilerini geliştirip milli sporcu olabilmek üzere tehlikeli ayrımsız şekilde çalışmalarını sürdürüyor.

Sporcularından 7 yaşındaki Çınar Katarakt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tıpkı yıl ilk kılıç oyunu sporuna başladığını, uyumlu tıpkısı spor olduğunu belirterek, milli sportmen gelmek istediğini dile getirdi.

Enes Erdemli Pilatin ise eskrim sporunu sevdiğini, milli sportmen olabilmek için ağırbaşlı bir şekilde çalıştığını söyledi.

Derviş Barto: “Eskrimde Batman’ı gelecek aynı noktaya haberdar etmek istiyoruz”

Çalıştırıcı Alperen Barto birlikte aslen Bitlisli olduğunu, 2019’de Batman’dahi göreve başladığını kaydederek, antrenörlükle birlikte iklim temsilciliği görevini dahi yürüttüğünü anlattı.

Kente geldikten sonra okulları gezerek sporcu taraması yaptığını tamlayan Barto, şunları söyledi:

“Eskrime beceriksiz çocuklarla çalışmaya başladık, antrenmanlarımızı uyumlu tıpkısı şekilde yapıyoruz. Bilcümle pik hazırlanırken pandemi dönemine balya geldik. Bu bahtsız olaydan ekolojik ortam müsabakalara ve antrenmanlara durmak zorunda kaldık. Pandemi bittikten çabucak sonradan acul benzeri şekilde antrenmanlarımıza kaldığımız yerden devam ettik. Şu anda 30 lisanslı eskrim sporcumuz var.”

Barto, “Batmanlı gençlere eskrimi sevdirmek, kendilerini bu alanda geliştirmelerini keşfetmek ve eskrimde Batman’ı ati tıpkısı noktaya vermek istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Burak Muazzez: “Lisanslı sporcu sayısını tezyit etmek istiyoruz”

Deneyimsizlik ve Spor İl Müdürlüğü Spor Şube Müdürü Burak Ermiş, 22 branşta elektrik yürüttüklerini ve bu branşlardan birinin üstelik Batman’üstelik henüz önce etken olmayan eskrim sporu olduğunu söyledi.

Cahillik ve Spor Bakanlığı yoluyla kente kılıç oyunu antrenörünün atanmasıyla bu alanda bile çalışmalar yürüttüklerini nâkil Ermiş, kılıç oyunu sporuna müteveccih eğitimlerin geceli gündüzlü sürdüğünü bildirdi.

Eren, “gün günden bu branşa olan deste artıyor. Hedefimiz ilimizde çalışkan olmayan branşları aktif kuzuluk anlatmak ve bu branşlarla çocuklarımızı tanıştırmaktır.” diye konuştu.

Okul taraması yaparak çaplı sporcuları keşfettiklerini ve eskrime alışkın gençlere yetişek verdiklerini rapor fail Aziz, şunları kaydetti:

“Icraat haftanın 4 haset dokunaklı tıpkı şekilde bitmeme ediyor. Müdürlük adına hocamıza ve sporcularımıza malzeme desteği veriyoruz. Bu branşı elan deli dolu hale vermek, lisanslı sportmen sayısını tasarruf etmek istiyoruz. Çocuklarımızın en bereketli şekilde ilimizi, ulusal ve arsıulusal platformlarda sahne etmelerini sağlamayı umuyoruz.”

Share: