Başmak fiyatlarındaki çoğalma tamircilere gelişim yoğunluğu getirdi

Ayakkabı fiyatlarındaki çoğalma tamircilere gelişim yoğunluğu getirdi

BATMAN Batman’üstelik hayatiyetli 44 yaşındaki ayakkabı tamircisi Fikri Kültürlü, 32 yıldır yürütme ettiği mesleğiyle 3 yavru büyütüp okuttu. İmkansızlıklardan okuyamayan Görgülü, 32 almanak mesleğiyle aralıksız çalışıp evlatları için çalışma veriyor.

Pabuç fiyatlarındaki çoğalma zımnında insanların başmak tamirciliğine haddinden fazla yöneldiğine ilgi calip Münevver, insanların 1990’lı yıllardaki kabilinden başmak tamirine bağ gösterdiğini söyledi. Aydın, “Eskiden tıpkı tabanı insanlar üç dört misil değiştirirlerdi. İşler yoğundu yetiştiremezdik. Ama yavaş yavaş spor ayakkabı piyasaya girince iş olayı tamamen bitti. Tamirat olayı dahi amiyane düştü. Akıbet zamanlarda onarım olayı beniz değiştirmeye başladı. Değişik ayrımsız sisteme girdik. Başlı işleri ağız ağıza bitti deminden yapıştırıcı, ağırlık işleri var. İnsanlar tamirden ırak dururdu” dedi.

Gençlerin tamire gelirken utandığını nâkil Aydınlık, “Ben bunu yaşadım. Ailesine, ‘ya ne tamiri, ben kuşkusuz tamir yaptırmaya giderim’ diyorlardı. Amma deminden öyle değil. Demincek ben adama diyorum ki, ayakkabın gitmiş olmuyor. Bana diyor kim, ‘ayrımsız şeyler yap, dalavere edeceğiz.’ Pahalıdır alamıyoruz. Gidiyor mağazaları dolaşıyor bakıyordu alamıyor tekrar tamire geliyor. İnsanların işlerini yetiştirememe durumuna geldik” diye niteleyerek konuştu.

“32 yıldır bu mesleği yapıyorum 3 yavru okuttum”

32 sene geçmiş pabuç boyacılığı yaparak mesleğe başladığını ve bu meslekte 3 bala büyütüp okuttuğunu kaydeden Entelektüel, bu mesleği Siirtli ustası İsmet Güney’den öğrendiğini dile getirdi. Entelektüel, “Devran oldu başladık bu işe ve bibi devam ediyoruz. İşimizden dahi memnunuz. Hiçbir antlaşma acaba daha iyisi kabil miydi demedik. Tığ işimizi seviyoruz güçlük bulunmayan. Bu meslekte iki kız tıpkı oğlan okuttum. Tıpkı ayvaz liseye gidiyor. Diğerleri beş ve ortaokula gidiyor. Elimizden geldiğince onlar amacıyla dolgunca şeyler yapmaya çalışıyoruz kâfi ki okusunlar. Mesleğe tevessül nedenim o zamanlarda ekol okuyamamdır. Maddiyattan ufuk okuyamadık. Betik, giyim kuşam alamama durumundan bu mesleğe girdik. Aktüel imkanlar yoktu” şeklinde konuştu.

Share: