Bakan Izdıraplı: ‘Aile Eğitim Bilimi Programı’mıza 3 milyon vatandaşımız katıldı

AİLE ve Içtimai Hizmetler Bakanı Kükremek Izdıraplı, ailenin güçlendirilmesi, familya değerlerinin korunması ve ati nesillere aktarımını hedefleyen ‘Karı Yetişek Programı’na tahminî 3 milyon vatandaşın katıldığını belirtti.

Familya ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Bahir Yanık, ‘Aile Bindi Programı’ ile ilgilendiren yazılı izah yaptı. Vekil Izdıraplı, ailelerin sav hal kapasitelerini bırakmak, ev olmanın, yuva kurmanın sorumluluklarını aktarma etmek amacıyla büyüklük genelinde eğitim ve farkındalık çalışmaları yürüttüklerini kaydetti. Yardımcı ve inhibütör hizmet olan ‘Ev Yetişek Programı’nı 2013 yılından bu yana 81 ilde uyguladıklarını belirten Izdıraplı, “‘Terbiye ailede başlar’ anlayışı ile hayata geçirdiğimiz program ile ailelerin güçlendirilmesi, ailelerin sahip oldukları imkanları henüz iyi kullanabilmeleri, karı değerlerinin korunması ve ati nesillere aktarımını amaçlıyoruz” dedi.

Vekil Kederli, ‘Ev Eğitim Programı’nı, ülkede zinde, bahtiyar ve gönençli ailelerin oluşturulması ve aile hayat kalitelerinin artırılması amacıyla başlattıklarını, vatandaşların eş ve sosyal hizmetler iklim müdürlükleri ile toplumsal bakım merkezleri vasıtasıyla ücretsiz yararlanabileceklerini kaydetti.’5 TEMEL DÜZLÜK VE 28 MODÜLDEN OLUŞUYOR’Programın, ailelerin eğitim ihtiyaçları dikkate alınarak hazırlandığının altını çizen Nazır Üzüntülü, “Ailenin güçlendirilmesi, ev değerlerinin korunması ve gelecek nesillere aktarımını hedefleyen programımız, yetişek ve bildirişim, ülfet, ekonomi, iletişim araçları ve sağlık doğmak için 5 anne düz ve 28 modülden oluşuyor. Bu kapsamda 1,5 milyon dirilik eğitim ve bildirişim alanında, 620 bin güç keyif alanında, 390 bin emanet ülfet alanında, 280 bin can medya alanında, 230 bin birey tutum alanında eğitim bilimi aldı. Kestirmece 3 milyon vatandaşımız eğitimlerimize katıldı” ifadelerini kullandı.Icra Vekili Derya Izdıraplı, ‘Ev Eğitim Programı’ndan yer çok yararlanan 3 ilin ise Osmaniye, Ankara ve Hatay olduğunu belirtti.

Sülale ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya bakarak; ‘Eş Terbiye Programı’ kapsamında, yetişek ve iletişim alanında düzlük kayran modüllerle, ailelere hayatın değişik dönemlerinde karşılaşabilecekleri sorunlar ve bu sorunlarla bittabi sarrafiye edeceklerine müteveccih eğitimler veriliyor. Iletişim Araçları modülleriyle medyayı akilane ve bilinçli kullanma, dijital ortamda ev, bala, güre ve yaşlıların karşılaşabilecekleri riskli davranışlar ve alınabilecek önlemler için ailelere bilgilendirme yapılıyor. Ünsiyet alanında meydan kayran modüllerle, ailelere türe ve yükümlülükleri üzerine anne hikmet ve becerilerin kazandırılması hedefleniyor. Afiyet alanında yer düz modüllerle, bala hareket dönemleri, yaşlı sağlığı ve bakımı, kadın sağlığı ve dosdoğru analık konularında farkındalık sağlayacak bilgiler sunuluyor. İktisat alanında yer düz modüllerle ise aileler, mevcut iktisadi kaynaklarını şüphesiz mübarek ve etkin kullanabilecekleri, familya harcamaları ve tüketimlerini ihtiyaçlarına akla yatkın lacerem yapabilecekleri yönünde bilgilendiriliyor.

Share: