Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçisi Mammadov, Batman Üniversitesinde konuştu

Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçisi Reşad Mammadov, “Tığ birbirimizi canımız biliriz. Tığ birbirimizin gücüne alçak katarız. Bizim ordumuz birbirimizin ordusunun devamıdır. Eğer Türkiye olmasaydı Azerbaycan topraklarını et kafalı alamazdı.” dedi.

Mammadov, Batman Üniversitesi eliyle Mağrip Raman Kampüsü’nde düzenlenen “Azerbaycan Türkiye İlişkileri ve Haydar Aliyev’in Rolü” konulu konferansa katıldı.

Sovyetler Birliği çöktükten bilahare 18 Ilk Teşrin 1991’da Azerbaycan’ın baştan bağımsızlığını ilan ettiğini hatırlatan Mammadov, kısa sürede iri projeleri hayata geçirdiklerini söyledi.

Azerbaycan’ın ilk kez boru yolu projesi ile Barış Denizi’ni Akdeniz ile birleştirdiğini tamlayan Mammadov, “Daha ilk Sulh Denizi’nden Karadeniz’e borazan hattımız vardı ancak biz Akdeniz’e 1800 kilometre uzunluğunda olan ve yılda 50 milyon ton petrolün taşınmasını sağlayıcı ve biraz ülkenin arazisinden güzeşte boru yolu projesini hayata geçirdik.” diye konuştu.

Türkiye’nin sebebiyle Azerbaycan’ın karışma altındaki topraklarını kurtardığını ifade fail Mammadov, “Biz birbirimizi canımız biliriz. Tığ birbirimizin gücüne sakil katarız. Bizim ordumuz birbirimizin ordusunun devamıdır. Eğer Türkiye olmasaydı Azerbaycan topraklarını dümbelek alamazdı. Türkiye 1994’ten itibaren Azerbaycan’a kargaşa kurmakla meşguldü. 16-17 yaşında çocuklarımız Türkiye’ye geldi ve demin onların birçoğu Azerbaycan’üstelik art dozaj askeri görevlerdedir.” ifadelerini kullandı.

“Türk’ün Türk’ten başkan dostu, kardeşi yoktur.” diyen Mammadov, şöyle konuştu:

“Tığ kendimiz kendimizi koruyacağız. Ayn bebeğimiz kabilinden koruyacağız. Bizim kardeşlerimiz dahi Itidalli Asya’dadır. Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan’dır. Devleti sıfır ama ansambl namına apayrı devletlerde tüvana bizim milyonlarca kardeşimiz var. 300 Milyondan fazla dev ayrımsız milletiz. Alfabemiz bile tıpkısı olmalı, konuşmamız dahi anlaşmalı olmalı birbirimizle, eş tarihimiz olmalı.”

Karabağ’ın rastgele karışının koku dökerek alındığını ve bunu Türkiye yardımıyla başardıklarını dile getiren Mammadov, “Politik yerine Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan yumruğunu yere vurdu ve ‘Önümde kimse durmasın.’ dedi. Beniz binlik Türk ordusunu Ermenistan sınırına yığdı ve dedi kim ‘Kim düşünürse Azerbaycan yalnızdır, Azerbaycan yalnız değildir.’ 44 çevrim yetti ki 28 yıl süresince sağlamlaştırma edilmiş, tahaşşüt işlenmiş aynı düz işgalden kurtarıldı.” dedi.

Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İdris Çıpa da Batman Üniversitesinin kurumsal kimliğini seçme güzeşte bölüm henüz encam giymek amacıyla kalifiye eğitim olanakları oluşturmaya çalıştığını anlatarak, “Enerji alanında markalaşmaya çalıştığımız üniversitemizi enerjinin kalbi Azerbaycan ile buluşturarak canlı öğrenme ortamları oluşturmaya bitmeme edeceğiz. Uluslararası alanda bağlantı, el birliği ve el birliği duygusunu dulda ettiğimiz Azerbaycan ile üniversite nezdinde kurduğumuz mail temaslar bizleri gururlandırmaktadır.” diye niteleyerek konuştu.

Çıpa, Batman Üniversitesi olarak Türkiye ve Azerbaycan’ın ekonomi, savunma, yöntem, erke ve başka kül sahalardaki ilişkilerinin daha birlikte ati gitmesini murat ettiklerini vurguladı.

Share: