Ateş Balığı Çorbası (Bebeklere + 9 ay)

Ateş Balığı Çorbası (Bebeklere + 9 ay) Tarifi İçin Malzemeler

 • 4-5 nüsha sardalya balık
 • 1 skor yeregeçen
 • 1 nüsha patates
 • 1 nüsha soğan
 • 1 skor sarımsak
 • 1 şekerli kaşığı tereyağ
 • 1 lezzetli kaşığı un
 • İsteğinize bakarak su

Ateş Balığı Çorbası (Bebeklere + 9 kamer) Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Öncelikle sardalyalarımı temizlemekten başladım derilerini ve kılçıklarını özenle ayırdım unutmayın derisi dahi pulları de on paralık kalmayacak şekilde temizlenmeli.
 2. Ardından kumpir, havuç, ve mor soğanımı ( ben mor soğan kullandım onunda faydasını alsın bütün beyaz soğan şart diye niteleyerek ayrımsız ayaklık yok nasılsa) bir adet sarımsağı birlikte ayırıp kenara alıyoruz.
 3. Mor soğan hariç bütün malzemeleri buhar makinamıza alıyoruz pişirme süremiz 20 dakika olacak bu makinalarda.
 4. Ayrımsız yandan dahi ocakta sadeyağ ve soğanlarımızı hafiften kavuruyoruz tıpkısı tatlı kaşığı unu birlikte ilave edip toparlanmasını bekliyoruz unun kokusu azaldığında 1 bardaktan beş altı tıpkı şekilde menşe akarsu ilave yazar o unu muhallebi kıvamına getirmeye çalışıyoruz aheste ateşte kaynayana büyüklüğünde bekliyoruz.
 5. Bu tam mis kabilinden karışımımız da tencereye tenhalaşmak amacıyla hazır reşit durumda buhar makinasının içinde biriken suyuyla alay malay bu karışımı tencereye arttırma ediyoruz çorba kıvamında olması üzere yavaş yavaş bulak akarsu arttırma edebilirsiniz benim çocuğum çok karışık sevdiği için ekstra su arttırma ediyorum.
 6. Çorbamız aynı taşım kaynayacak şekilde bekliyoruz zaten buharda piştiği üzere çokta öldürmeye lazım bulunmayan blenderla mufassal bire bir müddet çekiyoruz arkası sıra süzgeçten süzüp cemi benzeri saf yasmık çorbasını andıran kıvama getiriyoruz posası süzgü de kalsın süresince yer ufak tıpkısı kılçık da Tanrı göstermesin çocuğumuza balya gelebilir ( onu daha sonra ben yedim annelere üstelik yarasın ☺️)
 7. Süzgüden falsosuz bire bir kıvamda geçirdiğimiz çorbamızı tencerede takkadak 1 dakika elan kaynatıp altını kapatıyoruz ve servise amade talip çokça beş altı karabiber isteme çok beş altı biberiye veya dereotu arttırma edebilir üzerine ben çok az miktarda fariğ parça karabiber arttırma ettim afiyet olsun bebişlerime
Share: