Asırlık muhakemat binası nutuk evine dönüştü

Yüzyıllık muhakemat binası müzakere evine dönüştü

Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak:

“Bura yeniden hanay bulan benzeri Mersin evi”

MERSİN – Sazak’in minval Akdeniz ilçesinde saha düz ve yıkılmaya yüz tutmuş kestirmece 123 almanak muhakemat binası, Akdeniz Belediyesi ile Firez ve Turizm Bakanlığının kuma çalışmaları sonucu restore edilerek müzakere evine dönüştürüldü. Yüzyıllık binanın baştan kente kazandırıldığını tamlayan Akdeniz Belediye Reisi Mustafa Gültak, “Eğer bu binaya el atılmasaydık maatteessüf tıpkı çokça yapı gibi o üstelik hayatını dolduracaktı. Bura baştan avlu bulan aynı Mersin Ağacı evi” dedi.

Mersin Ağacı’in tarihi binalarından biri olan, mensur edildiği 1900’lu yıllarda Mavromati idare binası, 1933’lerde Ekincilik Bankası ve 1990’larda Muhakemat Müdürlüğü yerine kullanılan ve o dönemden sonra yıkılmaya yüz tutan tarihi Mersin evi, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Akdeniz Belediyesi vasıtasıyla restore edilerek, yeniden kente kazandırıldı. Burayı tekellüm evine muhavvil Akdeniz Belediyesi, 28 sanatçının 52 eserinin düzlük aldığı Akdeniz Tekellüm Galerisinin açılışını gerçekleştirdi.

Açılışta konuşan Akdeniz Şehremini Mustafa Gültak, tarihi yapısıyla özen çeken bahis konusu binayı, sanatsal ve kültürel operasyon, evcil, ulusal ve yeri geldiğinde arsıulusal tanıtımlar üzere sanatçıların hizmetine sunacaklarının sözünü verdiğini hatırlatarak, “İşte bugün, hem bu sözümüzü yerine getirmenin hem de birbirinden değerli sanatçılarımızın birbirinden ibdai ve hayranlık uyandıran eserlerini Mersinlilerin beğenisine sunduğumuz sergimizin açılışında ayrımsız aradayız” ifadelerini kullandı.

“Bura baştan hayat bulan ayrımsız Mersin Ağacı evi”

Mersin Ağacı’in tarihine sahip çıktıklarını, öz haline mevdu, yıkılmaya beniz tutan bir hazineyi henüz geleceğe kazandırdıklarını aktaran Gültak, “Eğer bu binaya umum atılmasaydı maalesef ki tıpkısı çok bina gibi o dahi hayatını dolduracaktı. Bura yeniden hayat bulan tıpkı Sazak evi. Bura az buçuk henüz balaban olması ve ambiyansından dünya amacımız Akdeniz Danışma Galerisi adına kullanılması. İlkini zaman gerçekleştiriyoruz. imdi bile yılın değişik aylarında yurt içinden gelen sanatçılarımızın eserlerini burada sergileyeceğiz. Daha sonrasında üstelik değişik ülkelerden sanatçıların gelmesini sağlayacağız. Yılda iri çapta 3 ve ya 4 kesim galeri açılışı yapacağız. Onun dışında de herhangi bir ay tek amatör üstelik olsa ayrımsız galeri açılışı katiyetle olacak. Zaman burada 28 çıngı ayrımsız birinden zer sanatçılarımız ve eserleri var. 2 hafta süresince burası cemi Mersinlilere küşade olacak. Burayı bilcümle gelişigüzel kazandırdık. Emeği sabık herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

“28 artist 52 im bulunuyor”

Akdeniz Müzakere Galerisi Açım Sergisi Koordinatörü Sanatçı İbrahim Tokaslan, “Bu sergiyi oluştururken Mersin Ağacı, Adana ve Tarsus bölgelerinde üreten, milletler arası çalışmalarla bu bölgeyi desise eden sanatçıları bire bir araya getirmiş olduk. Hem bölgeye baylanlık katan, kültürel açıdan değer katan sanatçıları, hem da tarihi tıpkı mekanı galeriye dönüştürerek ayrımsız kültür mekanı haline dönüştürülmesinin bağlamını oluşturmuş oldum. Sergide 28 artist düz almakta, 52 iz bulunuyor” diyerek konuştu.

Konuşmaların ardından Başbuğ Gültak, sergiye katılan 28 sanatçıya onurluk taktim etti. Ayrıca, serginin 10 şubat tarihine büyüklüğünde vazıh olacağı bildirildi.

Share: