Arsıulusal Erzincan Ergan Cup Alan Topu Turnuvası başladı

Erzincan’bile 5 ülkeden 64 sporcunun katılımıyla “Uluslararası Erzincan Ergan Cup Tenis Turnuvası” (Tennis Europe) başladı.

Türkiye Tenis Federasyonu cıvıltı programı kapsamında alan topu sporunun yaygınlaştırılması için Cahillik ve Spor Bakanlığı, Erzincan Valiliği, belediye ve üniversitenin destekleriyle düzenlenen yapılanma, Sav Spor Kompleksi alan topu kortlarında gerçekleşiyor.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan turnuvada halk oyunları ekibi eylem yaptı. İran, İsrail, Rusya ve İngiltere’nin dahi aralarında bulunduğu 8’i ecnebi 32’si kadın hep 64 sporcunun katıldığı turnuva 10 Eylül’e büyüklüğünde sürecek.

Türkiye Alan Topu Federasyonu Başkanı Cengiz Durmuş, açılışta yaptığı konuşmada, federasyon olarak kullanılmamış ayrımsız coşku ve mutluluk yaşadıklarını söyledi.

Sporcuların elan kalburüstü olmaları amacıyla ellerinden geleni yapmaya çalıştıklarını tamlayan Durmuş, “Tenisin her barışma yoluyla seçkin ant ve seçkin yerde oynanabilir olması gerektiğini düşündük. Türkiye, soylu erki durumu, coğrafi ve sosyal yapısı ile çokça balaban tıpkısı talih. Bu ülkedeki gençlerin yetenekli oluşlarından kaynaklı akla yatkın şeyler yaparsak haddinden fazla elan iri işler yapıp, dünyanın en ferah sporcularını yetiştirebileceğimiz inancına sahibiz.” diye konuştu.

Erzincan Şehremini Bekir Aksun bile sporun rastgele kesimden insanı birbirine bağladığını tabir ederek, “Kardeşliğin pekiştirilmesinde yeryüzü mehabetli etkenlerden birinci basamakta kayran kayran sportif faaliyetlerdir. Sporla uğraşan gençliğin birbirleriyle etkileşim içerisinde olduğu, farklı kültürlerin birbirini dolgunca tanıdığını ve kardeşliği pekiştirdiğini görüyoruz. Bu nedenle burada bu turnuvanın gerçekleştirilmesinde emeği sabık herkese teşekkürname ederim. Erzincan’birlikte bu cins etkinlikler geliştikçe ve çoğaldıkça bunun sosyal yansımalarının de olacağına inancımız tamdır.” değerlendirmesinde bulundu.

Konuşmaların peşi sıra Durmuş, kentte tenisin gelişmesinde katkılarından dolayı Aksun’a, Erzincan Binali Sebep Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Atak Levent ile Genç ve Spor İl Müdürü Volkan Burak Mumcu’ya plaket verdi.

Share: