9 ülkenin Ankara büyükelçileri ve temsilcileri, Dışişleri Bakanlığına çağrıldı

Türkiye’ye yönelik yerine güvenlik uyarısı yayımlayan ve/veya bu çerçevede Türkiye’deki ara sıra diplomatik ve konsüler temsilciliklerini arızi olarak kapatan BENDE, İngiltere, Almanya ve Fransa ilkin girmek amacıyla 9 ülkenin Ankara büyükelçileri ve temsilcilerinin Dışişleri Bakanlığına çağrıldığı bildirildi.

Diplomatik kaynaklar, Türkiye’ye yönelik namına güvenlik uyarısı yayımlayan ve/yahut bu çerçevede Türkiye’deki ara sıra diplomatik ve konsüler temsilciklerini eğreti adına kapatan ÇAKER, Hollanda, İsviçre, İsveç, İngiltere, Almanya, Belçika, Fransa ve İtalya’nın Ankara büyükelçileri ve temsilcilerinin Dışişleri Bakanlığına çağrıldığını belirtti.

Konuya ait Ankara’nın tepkisi aktarılarak, Türkiye’de kâin yekpare diplomatik misyonların güvenliklerinin arsıulusal sözleşmeler temelinde sağlandığının şeş çizildi.

Ayrıca bu çeşit eş anlı faaliyetlerin uygun ve sağduyulu ayrımsız yaklaşım oluşum etmediği ve bu merkez yaklaşımların ancak terör örgütlerin sinsi gündemlerine hizmet ettiği vurgulanarak, bacanak ve bağlaşık ülkelerden Türk düzenlilik birimleriyle işbirliği beklendiği anlatım edildi.

Türkiye’de yıldırı eylemi tehdidi bahanesiyle gâh ülkeler, konsolosluklarının çalışmalarına açıklık ita kararı almıştı.

Share: