12 polisin adı şehit edildikleri yerde yapılan anıt ve parkta yaşatılıyor

Şırnak’ın Cizre ilçesinde 6 sene önceki PKK’lı teröristlerce 15 tonluk bomba hamile araçla düzenlenen ve 12 polisin martir düştüğü, 75 polisin yaralandığı Acara Bukağılık Grup Amirliği binasının namına yapılan ‘Şehitler Anıtı ve Parkı’ hem bölge halkı hem de kez vücut seyahat eden insanlar yoluyla ülfet edilen bir düz haline geldi. 12 polis memurunun martir edildiği rezil saldırının üzerinden 6 sene geçti ama acısı ilk günkü gibi hafızalarda kaldı.

26 Ağustos 2016 sabahında PKK’lı teröristlerin 15 tonluk bomba gebe araçla gerçekleştirmiş olduğu ve ülkeyi yasa boğduğu dun saldırıda şehit olan 12 polisin adı şehit edildikleri yerde, Cizre Belediyesi tarafından yapılan Şehitler Anıtı ve Parkında yaşatılıyor. Cizre Belediyesi saldırının izlerini çıkarmak ve şehitlerin adını neşelendirmek üzere Işıklı Mahallesi Güven Müdürlüğü karşısında bulunan Çevik Bukağılık Kol Amirliği binasının adına çağdaş bir abide ve park yaptı. Abide ve parkta, saldırının gerçekleştiği sıra ve saat ile 12 şehidin isimleri, Türk bayrağı ve polis logosu kayran alıyor. Anıtın benzeri bölümünde ise ilçede çeşitli tarihlerde planlı saldırılarda martir olan 128 polisin isimleri yazılarak şehitlerin temsili mezarları bulunuyor.

“O yağız haset tek unutmadık”

6 yıl ilk yaşanan hain saldırının Cizre üzere karaca aynı zaman olduğunu ifade eden Geleceğe Işık Naşir Kadın Derneği Başkanı Hatice Atan, “O karaca haset on paralık unutmadık, hiç da unutmayacağız, hep hatırlayacağız ve hatırlatacağız. Patlama olduğunda Cizre’deki çabukça çabucak seçkin içtima camları kırıldı, insanlar balaban bire bir içtinap etmek yaşadı. Kara haberi aldığımızda 15 ton bomba aylı bire bir araçla Acara Bilek Batış Amirliğine hamle olduğunu, şehit ve haddinden fazla sayıda yaralı olduğu bilgisini aldıktan sonraları müstacelen hastaneye koştuk. Haddinden Fazla üzücü benzeri gündü 12 fidanı, canımızı kaybettik. O 12 fidanımız buraya hazar gelsin, kardeşlik gelsin, varlık gelsin diye savaşım ediyorlardı. Şiddetli ayrımsız gündü amma o günü on paralık unutmayacağız. Zaman gördüğünüz kabilinden fidanlarımızın şehit olduğu yerlerde onların kanları ile sulanmış bayrakların yükseldiğini, haddinden fazla pir bire bir şehitliğin yapıldığını ve sefer güzergahından güzeşte insanların dua okuyarak o esmer günün ne kadar domuzuna günlere dönüştüğünü görüyoruz. Biz bugün Cizre’üstelik rahatsak, huzurluysak şehitlerimizin sayesindedir ve bu hayat iklimin yaşanmasında 12 fidanımızın da haddinden fazla şişman emekleri var. O şüpheli günleri tıpkısı henüz görmek istemiyoruz ahali adına, millet namına ve genişlik önemlisi tıpkısı eş yerine” dedi.

Hain saldırının yıl dönümünde Cizre’dahi görev yapan polis güçleri memurları şehitleri anıtlarında ziyaret ederek dualar etti. – ŞIRNAK

Share: